Za kulisami Crucible

cru

Crucible Theatre, nazywany świątynią snookera i domem snookera. Teatr, który jest areną zmagań w snookerowych Mistrzostwach Świata i pozostanie nią tak długo, jak się da – przynajmniej tak wynika z wczorajszych zapewnień szefa World Snookera, Barry’ego Hearna. Wszyscy widzimy, co dzieje się na scenie tego teatru. Ale ile ciekawych rzeczy dzieje się za kulisami! Czas zatem na małą wycieczkę za kulisy.
Zakulisową gwiazdą numer jeden jest mistrz ceremonii, Rob Walker. Charakterystyczna patykowata sylwetka i ADHD. To właśnie on zapowiada zawodników wchodzących na arenę, to on rozgrzewa publiczność przed meczami i przepytuje snookerzystów po meczach. Walker dla snookera jest tym, kim Michael Buffer dla boksu – trudno wyobrazić sobie mistrzostwa świata bez jego obecności. Warto dodać, że Roba znacznie wcześniej słychać na korytarzach Crucible, niż widać.

Na tych samych korytarzach spotkać można Agatę Czerwińską, czyli mózg strony, na której się znajdujemy. Agata jest organizatorką jedynego w naszym kraju rankingowego turnieju snookera Gdynia Open i jedyną Polką pracującą dla World Snookera. Agata w Cru także zajmuje się organizacją zawodów.

agi

Atmosferę mistrzostw w dużej mierze tworzą kibice, a ci przybyli tu z różnych zakątków świata. Najwierniejszym jest bez wątpienia David Jackson z Australii, którego łatwo zauważyć w telewizyjnych transmisjach, bo zawsze siedzi w pierwszym rzędzie, prezentując niekonwencjonalne krawaty i często ucina sobie drzemkę. W tym roku mieliśmy także okazję usłyszeć po raz pierwszy w Crucible pokaz jodłowania, ponieważ wśród kibiców znalazł się norweski mistrz tej odmiany śpiewu, Bjoern.

http://www.bbc.co.uk/sport/0/snooker/32503002
Nie wiemy kto zagra w finale turnieju, ale na pewno wiemy już, kto będzie ten finał sędziował. Tego zaszczytu w tym roku po raz pierwszy w karierze dostąpi Oliver Marteel, belgijski arbiter, który na co dzień pracuje jako pielęgniarz w szpitalu. To dopiero drugi sędzia z Europy kontynentalnej, który będzie zarządzał najważniejszym meczem snookera w sezonie. Koledzy – Jan Verhaas, Brendan Moore i Paul Collier – żartobliwie nazywają go „Belgian Truffle”, ale Oliver nie przepada za tym pseudonimem. Dla Marteela finał MŚ jest spełnieniem marzeń:
To jak wejście na Mount Everest, jest to coś, co każdy sędzia chce kiedyś osiągnąć. Presja jest ogromna, bo masz świadomość, że ogląda cię nie tylko ten tysiąc kibiców w Crucible, ale miliony widzów na całym świecie. Ale zawsze powtarzam, że przecież to wciąż ten sam stół, te same bile, dwóch zawodników i te same zasady, więc choć oczywiście to wyjątkowy mecz, wszystko inne powinno być jak w każdym spotkaniu i to trzeba wbić sobie do głowy.
Marteel zaznacza jednak, że ma kolejne cele, choć już wspiął się na szczyt. Jego kolejnym marzeniem jest sędziowska „potrójna korona”, czyli sędziowanie finałów MŚ, UK Championship i The Masters. W gronie sędziów w tym roku nie ma żadnej kobiety. Tradycyjnie wśród grających nie ma żadnej kobiety, bo do tej pory nie znalazła się snookerzystka, która byłaby w stanie rywalizować na tym poziomie. Ale nie oznacza to, że podczas meczów na arenie nie ma żadnej kobiety – po raz pierwszy zdarzyło się, żeby mistrzostwa świata obsługiwała pani operator. Ma na imię Mari, jest Walijką i od wielu lat zajmuje się pracą przy kamerach podczas wydarzeń sportowych. Jest fanką snookera i jej wielkim marzeniem było przyjechać do Crucible. To marzenie w tym roku się spełnia, a proszę mi wierzyć, że operatorzy kamer podczas mistrzostw wykonują prawdopodobnie najtrudniejszą i najbardziej wymagającą fizycznie pracę. Przy tym trudno wskazać podczas mistrzostw świata bardziej serdeczną i sympatyczną grupę. Chociaż ekipy nie widać, gdyby nie Mari, Geoff, Damien, Laurence, Duncan, Jim i inni – nie oglądalibyśmy mistrzostw.

mari

Wielka impreza wiąże się oczywiście z wielkimi pieniędzmi. Od wielu lat mistrzostwa świata sponsorują firmy bukmacherskie. W tym roku pula nagród w mistrzostwach świata jest rekordowa i wynosi ponad milion funtów. Zwycięzca otrzyma 300 tysięcy funtów. Barry Hearn zapowiedział, że w ciągu dwóch lat ta pula wzrośnie do dwóch milionów, a zwycięzca dostanie pół miliona.

ms

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *